„Naše iniciativa začala na jaře roku 2015, kdy jsem se poprvé dověděl, že na Oslavě má být údolní nádrže. Zpočátku jsme byli na shánění podpisů dva. Starosta Oslavan Vítězslav Aldorf a já. Později se se přidal starosta z nedalekých Ketkovic Josef Obršlík a v této trojici jsme rozjeli boj. Boj, ve kterém jsme několikrát upřímně řečeno ztráceli i poslední zbytky naděje, že se nám podaří zachránit  jedno z posledních původních údolí doslova panenských koutů, které u nás máme a dokážeme se účinně postavit blbosti a hlavně lobbismu,” popsal Horký peripetie kolem petice.

Nakonec se podle něj stal zázrak a poslanci se shodli, že podobná stavba je hloupost. „Na naši stranu se přidal i ekolog a bývalý ministr životního prostředí Laco Míko, který nám rovněž hodně pomohl,“ uvedl v sobotu Horký v údolí, kde nechal na památku úsilí všech 35 000 lidí, kteří se postavili na stranu přírody zhotovit sochu Madony.

K soše se vyšplhala i další milovnice údolí Oslavy Ilona Csáková

K soše se vyšplhala i další milovnice údolí Oslavy Ilona Csáková

FOTO: Miroslav Homola, Právo

„Je to vlastně poděkování i nebesům, protože něco zvrátit peticí, zvláště když někomu seberete takový kšeft, je u nás vlastně zázrak,“ dodal folkař.

Hranice zatopeného území.

Hranice zatopeného území při plánování přehrady

FOTO: Právo

Sochu posvětil brněnský farář Pavel Opatřil, který si spolu s dalšími milovníky zapíval spolu s Horkým a jeho první kapelou Trosečníci, či Ilonou Csákovou, která kouzlo řeky Oslavy už dávno s rodinou objevila také.

Roman Horký na skalním ostrohu nad řekou, kam nechal umístit sochu Madony, kterou posvětil farář Pavle Opatřil (vpravo)

Roman Horký na skalním ostrohu nad řekou, kam nechal umístit sochu Madony, kterou posvětil farář Pavle Opatřil (vpravo)

FOTO: Miroslav Homola, Právo