„LOM Praha zajistí do roku 2023 servis všech vrtulníků Mi," oznámil Stropnický. Ministerstvo již dříve uvedlo, že očekávané náklady na servis za danou dobu činí 4,159 miliardy korun s DPH. Dosud se servis vrtulníků zajišťoval podle ministerstva na základě tři různých smluv, nově bude postaven na jediném komplexním kontraktu.

Vrtulníky ruské výroby Mi-8, Mi-17, Mi-171Š a Mi-24/35 se do výzbroje české armády zařazovaly postupně od roku 1967. Armáda je využívá pro přepravu lidí i materiálu, nasazeny mohou být i v zahraničních misích.

Využívají se také v integrovaném záchranném systému, při humanitárních evakuacích zdravotně postižených lidí podle programu Medevac nebo při přepravě ústavních činitelů.

Vrtulník MI-171Š české armády

Vrtulník MI-171Š české armády

FOTO: Jan Handrejch, Právo

LOM Praha se zaměřuje na opravárenské služby pro českou armádu. Je předním opravárenským závodem pro vrtulníky řady Mi v zemích NATOEvropské unie, rovněž poskytuje letecký výcvik pilotů v Centru Leteckého Výcviku v Pardubicích. Firma zaměstnává více než 800 lidí. Loni zdvojnásobila zisk na rekordních 97 miliónů korun.