"Úplně bez střech je deset až 15 domů, asi tři domy jsou i bez krovů a další jsou poškozené částečně," řekl Tojnar. Podle něj vichřice trvala odhadem pět minut. O její síle vypovídá to, že dokázala například zlomit v polovině betonový sloup elektrického vedení nebo ohnout dopravní značky u země. "Byla to neskutečná síla," řekl Tojnar.

Větrná smršť v Bohuslavicích trhala střechy

Větrná smršť v Bohuslavicích trhala střechy

FOTO: HZS Královéhradeckého kraje, ČTK

Lidé se před silným větrem stihli většinou schovat, někteří měli obrovské štěstí. "Například spadla lípa na osobní automobil, ve kterém seděli čtyři lidé, ale naštěstí se jim nic nestalo," řekl starosta vesnice, ve které žije ve čtyřech stovkách domů tisíc obyvatel.

Vítr zničil například střechu železniční zastávky, odnesl také střechu z domu Josefa Mencla. V jeho zahradě leží kromě kusů plechů a tašek z okolních domů také několik zlomených či vyvrácených stromů. "Byla to jen chvilička, zatmělo se a pak to přišlo. Jen jsem koukal, jak venku lítají věci," řekl Mencl.

Větrná smršť v Bohuslavicích na Náchodsku poškodila velké množství střech domů

Větrná smršť v Bohuslavicích na Náchodsku poškodila velké množství střech domů

FOTO: HZS Královéhradeckého kraje , ČTK

Poškozené střechy na mnoha domech v obci kryjí modré plachty, na místě byly dopoledne desítky dobrovolných hasičů z okolních obcí, zemědělci přistavili traktory s vleky. "Lidé se hlásili, že pomohou, už včera, ale to jsme toho moc nestihli, tak budeme pokračovat v práci i dnes," řekl Mencl.

Hasiči v Královéhradeckém kraji měli v souvislosti s bouřkou od pátečního poledne do večera přes 200 výjezdů, převážně likvidovali popadané stromy. "Od půlnoci už byla situace klidnější," řekl v sobotu operační důstojník královéhradeckých hasičů.