Hlavní obsah

Větrná smršť na východě Čech ohýbala značky a rvala střechy, škody jdou do miliónů

Aktualizováno

Větrná smršť, která se v pátek vpodvečer přehnala Bohuslavicemi na Náchodsku, poškodila na osm desítek domů. Podle starosty obce Jiřího Tojnara budou škody v řádech miliónů korun. Dopoledne naplno začaly práce na úklidu obce a opravě poškozených střech.

Foto: HZS Královéhradeckého kraje, ČTK

Poničená stavení v Bohuslavicích

Článek

"Úplně bez střech je deset až 15 domů, asi tři domy jsou i bez krovů a další jsou poškozené částečně," řekl Tojnar. Podle něj vichřice trvala odhadem pět minut. O její síle vypovídá to, že dokázala například zlomit v polovině betonový sloup elektrického vedení nebo ohnout dopravní značky u země. "Byla to neskutečná síla," řekl Tojnar.

Foto: HZS Královéhradeckého kraje, ČTK

Větrná smršť v Bohuslavicích trhala střechy

Lidé se před silným větrem stihli většinou schovat, někteří měli obrovské štěstí. "Například spadla lípa na osobní automobil, ve kterém seděli čtyři lidé, ale naštěstí se jim nic nestalo," řekl starosta vesnice, ve které žije ve čtyřech stovkách domů tisíc obyvatel.

Vítr zničil například střechu železniční zastávky, odnesl také střechu z domu Josefa Mencla. V jeho zahradě leží kromě kusů plechů a tašek z okolních domů také několik zlomených či vyvrácených stromů. "Byla to jen chvilička, zatmělo se a pak to přišlo. Jen jsem koukal, jak venku lítají věci," řekl Mencl.

Foto: HZS Královéhradeckého kraje , ČTK

Větrná smršť v Bohuslavicích na Náchodsku poškodila velké množství střech domů

Poškozené střechy na mnoha domech v obci kryjí modré plachty, na místě byly dopoledne desítky dobrovolných hasičů z okolních obcí, zemědělci přistavili traktory s vleky. "Lidé se hlásili, že pomohou, už včera, ale to jsme toho moc nestihli, tak budeme pokračovat v práci i dnes," řekl Mencl.

Hasiči v Královéhradeckém kraji měli v souvislosti s bouřkou od pátečního poledne do večera přes 200 výjezdů, převážně likvidovali popadané stromy. "Od půlnoci už byla situace klidnější," řekl v sobotu operační důstojník královéhradeckých hasičů.

Výběr článků

Načítám