Kontroloři budou moci v některých případech využívat změněnou identitu, aby mohli vystupovat jako spotřebitelé a nemuseli například na předváděcích akcích či v autobazarech předkládat vlastní občanské průkazy.

Pravicová opozice poukazovala na možnost zneužití a varovala, že v případě přijetí budou podobné výsady požadovat i další organizace.

Máte vymleté mozky, útočila Černochová na ANO

Značnou část debaty, která předcházela závěrečnému hlasování, opanovaly spory o samotné kompetenci poslanců debatovat nad matérií ve třetím čtení, když pro tyto debaty je primárně určeno projednávání ve výborech.

Poslankyně ODS Jana Černochová připomněla, že je nezadatelné právo zákonodárců dotazovat se ministra. Když byla poslancem ANO Martinem Kolovratníkem odkázána na projednávání ve výboru, osočila se na něj, že za dobu svého působení v politice nepochopil, jak Sněmovna funguje.

„Bodejť byste to pochopil,“ dodala s poukazem na slova nepřítomného šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který opakovaně označil komoru za žvanírnu a od chvíle svého odvolání z čela ministerstva financí bývá z jednání většinou omluven.

„Vy, jak máte vymleté mozky, tak na tuto rétoriku všichni přistupujete,“ hřímala za mikrofonem Černochová.