„Andrej Babiš vylučuje milionáře Rusňáka, vrací 1,7 mil. jeho darů a stahuje jeho ženu z kandidátky do PS. Jeho tchýni si nechá u sebe na MF?” ptá se Sobotka na Twitteru.

Reaguje tak na informaci, že Babiš nařídil jihomoravské organizaci ANO vyloučit z hnutí Rusňáka, vrátit mu jeho sponzorský dar 1,7 miliónu korun a vyškrtnout jeho ženu a dceru Schillerové Petru z kandidátky do sněmovních voleb. Babiš k tomuto kroku přistoupil poté, co vyšlo najevo, že policie obvinila Rusňáka v souvislosti s kauzou rozsáhlého úniku informací z policejních databází a trestních řízení. Případ má na starosti Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou. Vyšetřování se týká i elitních policistů a podnikatelů.

„Ještě před týdnem mi nutil Rusňákovu tchýni, paní Schillerovou, jako novou ministryni financí a strašně se rozčiloval, když jsem její nominaci odmítl. Dnes by mi měl za mé rozhodnutí poděkovat! Zachránil jsem ANO od ještě většího maléru,” dodal k tomu Sobotka na Facebooku.

Rusňák podniká v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství. V roce 2016 dosáhl objem investic jeho DRFG (David Rusňák Family Group) 1,5 miliardy korun a objem aktiv překročil čtyři miliardy korun. Podle Sobotky je jeho rodina s ANO propojena na všech úrovních a hnutí si dělalo z lidí legraci, když Schillerovou líčilo jako obyčejnou úřednici.

Babiš: Nemůžeme za své děti

Babiš se v pátek zastal náměstkyně Schillerové, podle něj nemůže být řeč o tom, že ji premiér Bohuslav Sobotka odmítl kvůli problémům jejího zetě. „Ne každý můžeme za svou rodinu a za své děti. Paní Schillerová měla všechny předpoklady dělat funkci ministryně a to, že byla odmítnuta, nemá nic společného s případem pana Rusňáka, který je pro nás překvapením, a distancujeme se od toho, co dělá,“ řekl Babiš.