„Pan Drahoš je člověk, který je známý, a samozřejmě je mi blízká i jeho životní dráha,“ řekl Právu Winkler, který je předsedou představenstva finanční skupiny RSJ. Sám však prý ještě vyčkává, až se okruh kandidátů uzavře a Drahoš kandidaturu oficiálně oznámí. K tomu by mohlo dojít do konce tohoto týdne.

Páteční MF Dnes uvedla, že jedním z podporovatelů by mohl být také miliardář a majitel firmy Jablotron Dalibor Dědek. Ten deníku potvrdil, že s Drahošem jednal, a pokud se domluví, finančně by kampaň podpořil. Drahoš má podle něj šanci porazit Zemana, i když je mu jasné, že současný prezident je favoritem.

Winkler sponzoroval i Schwarzenberga

„Dalibor Dědek předjímá trochu víc, tak sdělil svůj názor, že tady může kandidovat člověk tohoto typu, který dělá vědu a zároveň není typický vědec. Akademie věd, kterou vedl, ho (Drahoše) kvalifikuje k těmto rozhodnutím,“ komentoval Winkler. Osobně tak silná prohlášení dávat nechce, Drahoše nicméně považuje za přijatelného kandidáta.

Tak jako při Schwarzenbergově kampani, na kterou Winkler poskytl několik miliónů korun, by i nyní poslal peníze ze svých soukromých zdrojů, nikoliv od RSJ ani z dalších aktivit.

Tuto firmu obchodující na burze založil v roce 1994 miliardář a mecenáš vědy Karel Janeček, stejně jako Nadační fond proti korupci, kde se Winkler také angažuje. Všichni tři podnikatelé jsou i hlavními mecenáši Nadačního fondu Neuron, který se věnuje podpoře české vědy a výzkumu.

Je mi blízká životní dráha pana DrahošeLibor Winkler, podnikatel

Pokud by Drahoš nakonec kandidoval, platil by si kampaň z vlastních peněz. Příznivci by mu mohli příspěvky posílat na transparentní účet.

Jak v pátek informoval server Novinky.cz, podle aktuálních kurzů sázkových kanceláří Fortuna a Chance má větší šanci na Hrad než textař Michal Horáček. Ten kandidaturu oznámil již loni na podzim a v rámci prezidentské kampaně i začal objíždět republiku. Největším favoritem volby u sázkařů je ale prezident Zeman.