Poslanci se podle šéfa státní kasy staví do role žalobců i policie, když mu nařizují, aby něco vysvětlil. Babiš podotkl, že o tom, co je a není podvod, rozhodují soudy. Babiš tak reagoval na usnesení Sněmovny z minulého týdne k bodu „Daňové podvody ministra financí“.

Dolní komora vyzvala Babiše, aby do konce dubna vysvětlil své daňové záležitosti. Pokud tak neučiní, má z toho premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyvodit důsledky.

Dopis Andreje Babiše premiérovi

„Kdo bude rozhodovat o tom, jestli moje vysvětlení je, nebo není věrohodné? Zase Poslanecká sněmovna. Je dopředu jasné, jak to dopadne. Poslanecká sněmovna mě zlynčuje!“ stěžuje si Babiš.

V dopise informoval, že na usnesení Sněmovny bude reagovat do konce dubna v písemné podobě. Podle něj ale události působí dojmem, že jedinou snahou některých zákonodárců je celou kauzu zveličovat a natahovat v čase v rámci předčasně započaté volební kampaně.

Ministr premiérovi vzkázal, že by se měl distancovat od neférového jednání Sněmovny. Jak konkrétně, ale nezmínil.

Bělobrádek: Odpovím citacemi z Ústavy

Šéf lidovců Bělobrádek potvrdil, že dopis dostal e-mailem. Přepokládá, že přijde i v tištěné formě, prý na něj rád odpoví. „Myslím, že je tam především zmíněno to, co má řešit Poslanecká sněmovna. Já odpovím zřejmě citacemi z Ústavy,“ reagoval vicepremiér.

Nic nového v dopise nevidí. Babiš už podle něj některé věci vysvětlil, jiné ale ne. Podle Bělobrádka zůstává otázkou, zda vůbec vysvětlit jdou. „To, zda to byly trestné činy, musejí vyšetřit orgány činné v trestním řízení. Zda se ale jednalo například o neetické jednání, to si musí vyřešit každý sám,“ řekl k tomu Bělobrádek.