Sobotka chtěl jméno ministra oznámit po sjezdu ČSSD, který skončil v sobotu v Brně.

„Mám v hlavě několik jmen. Konzultace budu dokončovat v příštích dnech a platí, že po sjezdu se stavím za panem prezidentem a předložím mu je,“ řekl premiér minulý týden Právu. Na otázku, zda to bude už v následujícím týdnu, řekl Sobotka, že by byl rád, kdyby se to povedlo. [celá zpráva]

Po pondělním zasedání koaliční rady nicméně Sobotka nastoupí plánovanou dovolenou.

„Bude trvat čtyři dny z důvodu jarních prázdnin jeho dětí,” potvrdil mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Sobotka během absence nebude nikým zastoupen. „Bude v kontaktu s Úřadem vlády a neodkladné věci řešit,” vysvětlil Ayrer.

Možní kandidáti: Švagr, Havlíček, Urban i Drahoš

Jednání s adepty na volné místo ve vládě se už uskutečnila. Nejvážnějším kandidátem je v současnosti náměstek MPO Jiří Havlíček, mezi uvažovanými jmény je ještě předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

V sobotu se objevila informace, že by se nástupcem Mládka měl stát poslanec ČSSD Milan Urban, který už resort před lety řídil. [celá zpráva] Podle serveru Euro.cz je mezi kandidáty i dosluhující šéf Akademie věd Jiří Drahoš.

Mládek ve funkci skončil 28. února. Zeman ho odvolal na návrh ministerského předsedy, který za hlavní důvod personální změny označil Mládkův postup v otázce cen mobilních dat. [celá zpráva]