Klesající úroveň žáků — zejména co se týká přírodních věd a matematiky — se podle předsedy ODS Petra Fialy ukazuje při srovnávacích testech.

„Sobotkova vláda má k dispozici mimořádný hospodářský růst, a to je přesně ta situace, kdy bychom měli peníze investovat do škol,” naznačil řešení Fiala.

Expert strany na školství Václav Klaus mladší uvedl, že daňoví poplatníci nyní platí více, a proto by za své peníze měli požadovat lepší vzdělání pro své děti.

„Když se na to podíváme rozumně, tak do rozpočtů škol jde čím dál tím menší část,” poznamenal.

Zbytečná byrokracie

ODS kritizuje také zbytečně velkou byrokracii. Ta prý pouze zahlcuje školy, které se pak podle Klause nemohou plně věnovat výuce dětí.

Klaus uvedl, že má ze škol zprávy, že ač učitelé pracují více a vynakládají větší úsilí, mají horší výsledky. Je to dáno prý tím, že musí vyplňovat stohy zbytečných dokumentů.

Jeho snahou je nyní rozpoutat veřejnou diskuzi a apelovat na vládu, aby některé zákony, jako je třeba tzv. pamlsková vyhláška, zrušila.

Podle ODS by se stát měl také zaměřit na školy, kde více než polovina studentů neudělá maturitu. Chyba je totiž podle nich v takovém případě jasně na straně školy. „Pokud by v nějaké nemocnici polovina lidí zemřela na zánět slepého střeva, tak tam jsou hned všechna média,” použil přirovnání Klaus mladší.