Zákon o sociálním bydlení má kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) v koaliční smlouvě, zatím se ho ale nepodařilo prosadit. Šéf Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka na demonstraci řekl, že je nejvyšší čas, přijetím zákona se podle něj zabrání byznysu s chudobou.

„Zákon je v obrovském skluzu. Pokud jej vláda neschválí do konce ledna, nemá šanci projít legislativním procesem a hrozí, že zde takový zákon nebude minimálně dalších deset let,“ uvedl Ripka.

Připomněl vládním stranám ČSSD, ANOKDU-ČSL, že před volbami se všechny jednohlasně zavázaly pomoci lidem v bytové nouzi, a nyní je to problém.

Happening zhlédla i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD)

Happening zhlédla i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

FOTO: Petr Horník, Právo

„Jsou za tím tlaky zájmových skupin a obstrukce některých ministerstev,“ řekl Ripka.

Ten přednesl výzvu, aby se na zákoně shodla koaliční rada na pondělním jednání a vláda jej následně schválila. Podle Ripky je to realistický termín, paragrafové znění je už připraveno.

Spor o to, kdo všechno bude mít nárok

„Tuto iniciativu vítám, my rozhodně chceme zákon prosadit. Bohužel je zde pořád významný spor s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR), se kterým se neshodneme na cílové skupině, pro kterou by měl zákon o sociálním bydlení platit. My chceme, aby na sociální byty měly nárok širší skupiny obyvatel, kdežto MMR je chce zúžit,“ řekla Právu ministryně Marksová.

Happening před Úřadem vlády

Happening před Úřadem vlády

FOTO: Petr Horník, Právo

Recesistická oslava

Součástí demonstrace před Úřadem vlády byl také recesistický happening, ve kterém aktivisté představovali majitele ubytoven, jak slaví, že vláda neschválí zákon o sociálním bydlení.

Recesisté měli transparenty s hesly „Děkujeme za dalších deset let byznysu s chudobou“ či „Mám 16 tisíc měsíčně za 16 metrů čtverečních, kdo z vás to má?“.