„U nás jsme trhli rekord, po celé republice jich je na tři tisíce,“ řekla Novinkám vedoucí ošetřovatelka pražské záchranné stanice Zuzana Pokorná s tím, že za to může teplé počasí. „Nebyly výkyvy v počasí, takže si asi mnoho savčích rodičů řeklo, že budou mít víc dětí a projevilo se to u těch ježků,“ podotkla.

Ježčí mláďata se rodí až ke konci léta, a aby přežila zimu, musí se hodně vykrmit. Tato mláďata to většinou nestihnou. „Většina ježků spí, a pokud někde ještě nějací běhají, tak jsou to ty, co nemohou ulehnout, protože nejsou vykrmení,“ vysvětlila.

Smrt pod koly aut

Protože jsou ježci noční živočichové, končí často pod koly automobilů. Následky bývají fatální. „Jsou to časté oběti silničního provozu. Ti, co přejede auto, se sem občas také dostanou, ale to už mívá špatné následky. Málokdy se nám takového ježka podaří zachránit. Spíš zachráníme ježka, který je pokousaný od psa nebo posekaný od zahradní sekačky. To jsou pro něj paradoxně lehčí úrazy,“ podotkla Pokorná a dodala, že o bezmocných ježcích informují stanici hlavně všímaví lidé: „Volají nám a my si pro ně buď jedeme sami, nebo nám je i přivezou.“

Ježci ve stanicích zůstávají až do jara. Ošetřovatelé je musí zbavit parazitů a vykrmit alespoň na váhu půl kilogramu. Na jaře se vrací do volné přírody.