Hlavní obsah

Ježci se nestihli vykrmit, tak nespí. Končí v záchranných stanicích

Novinky, Kristýna Léblová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Každoročně přijme Záchranná stanice hl. m. Prahy na tři stovky ježků, ale letos ošetřovatelé zaznamenali nárůst na pět set ježků. Kvůli teplému počasí se jich totiž narodilo více než obvykle a mnoho z nich se nestihlo zazimovat.

Záchranné stanice čelí náporu ježků, kteří by bez lidské pomoci zemřeli

 
Článek

„U nás jsme trhli rekord, po celé republice jich je na tři tisíce,“ řekla Novinkám vedoucí ošetřovatelka pražské záchranné stanice Zuzana Pokorná s tím, že za to může teplé počasí. „Nebyly výkyvy v počasí, takže si asi mnoho savčích rodičů řeklo, že budou mít víc dětí a projevilo se to u těch ježků,“ podotkla.

Ježčí mláďata se rodí až ke konci léta, a aby přežila zimu, musí se hodně vykrmit. Tato mláďata to většinou nestihnou. „Většina ježků spí, a pokud někde ještě nějací běhají, tak jsou to ty, co nemohou ulehnout, protože nejsou vykrmení,“ vysvětlila.

Smrt pod koly aut

Protože jsou ježci noční živočichové, končí často pod koly automobilů. Následky bývají fatální. „Jsou to časté oběti silničního provozu. Ti, co přejede auto, se sem občas také dostanou, ale to už mívá špatné následky. Málokdy se nám takového ježka podaří zachránit. Spíš zachráníme ježka, který je pokousaný od psa nebo posekaný od zahradní sekačky. To jsou pro něj paradoxně lehčí úrazy,“ podotkla Pokorná a dodala, že o bezmocných ježcích informují stanici hlavně všímaví lidé: „Volají nám a my si pro ně buď jedeme sami, nebo nám je i přivezou.“

Ježci ve stanicích zůstávají až do jara. Ošetřovatelé je musí zbavit parazitů a vykrmit alespoň na váhu půl kilogramu. Na jaře se vrací do volné přírody.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám