Předlohu komunistů pro zrušení zákazu, který byl uzákoněn v roce 2000, na plénu nejprve komentoval předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Musíme vědět, jak se na zákon tváří náš strategický spojenec Izrael,“ prohlásil. Zároveň vytkl ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD), že není ve Sněmovně, aby na takový dotaz odpověděl. Stanjura poté navrhl, aby se zákon projednával za přítomnosti šéfa české diplomacie, s tím ale nepochodil.

Dva ministři izraelské vlády mi řekli, že by to bylo riziko a že by nebylo dobré to schvalovatDaniel Herman (KDU-ČSL), ministr kultury

Po Stanjurovi si vzal slovo lidovecký ministr kultury Daniel Herman. „Dva ministři izraelské vlády mi řekli, že by to bylo riziko a že by nebylo dobré to schvalovat,“ konstatoval Herman.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik se vzápětí rozčiloval, že se přece „suverénní parlament nemusí ptát, jaké můžeme přijímat zákony“.

Proti zákazu je také Hermanův vládní kolega, ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). „Tento zákon je potřeba zrušit. Čím dřív tím líp. Je potřeba udělat gesto zrušit tento zákon, abychom mohli jít jako většina zemí na íránský trh. Z hlediska průmyslu je to jasné slovo,“ prohlásil.

Jaderné zařízení v íránském Búšehru

Jaderné zařízení v íránském Búšehru

FOTO: Profimedia.cz

Na to mu oponoval poslanec TOP 09 Daniel Korte. „Kdo je náš spojenec? Írán, který vyhrožuje, že smete stát Izrael? Nebo je to demokratický stát Izrael?“ tázal se řečnicky.

Spolu s komunisty byla pro jen ČSSD

Poslanci nakonec návrh smetli ze stolu. Hlasovalo pro něj pouze 64 ze 151 přítomných poslanců. Spolu s komunisty zvedli ruku zákonodárci z ČSSD. Proti byla pravicová opozice, lidovci a většina poslanců z hnutí ANO. Pro přijetí návrhu bylo potřeba 76 hlasů. Kdo jak hlasoval, si můžete prohlédnout zde.

Komunista Kováčik si ihned po hlasování vzal dvě hodiny pauzu na schůzi poslaneckého klubu, čímž zároveň ukončil jednání Sněmovny. O přestávku totiž požádal ve 12 hodin a v pátek poslanci jednají pouze do druhé hodiny odpolední.