Babiš to uvedl v dopisu, který zaslal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a který v neděli večer zveřejnil. Trvá na tom, že navržené změny jsou užitečné pro podnikatelské prostředí, a odmítl výtky, že jsou neprofesionální či chaotické.

Babišovy návrhy minulý týden vyvolaly roztržku při jednání koaliční rady. Sobotku rozčililo, že Babiš přichází s vyjmutím e-shopů a malých živnostníků, kteří se přihlásí k daňovému paušálu, na poslední chvíli. Babiš ale uvedl, že evidence tržeb pro restaurace a ubytování bude spuštěna beze změn 1. prosince. Změny, které chce jeho úřad prosadit, by měly platit zřejmě od 1. dubna 2017.

Babiš chce ve Sněmovně už příští týden navrhnout, aby z EET mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250 000 korun. Další změna by se týkala webových obchodů, kde by se evidence netýkala plateb kartou prostřednictvím internetu.

Návrh podá z pozice poslance

V dopise Sobotkovi vicepremiér napsal, že pokud se k jeho návrhu nepřipojí ostatní koaliční partneři, podá jej sám jako poslanec. Vládě ale návrh předkládat nebude. "Věřím, že oceníte, že jsem tento návrh nejprve předložil k diskusi koaliční radě, na rozdíl od jiných návrhů koaličních partnerů, například zákona o střetu zájmů," dodal.

Napsal rovněž, že nerozumí požadavku premiéra na předložení informace, zda je systém evidence tržeb správně nastaven a plně funkční. Uvedl, že pilotní provoz EET funguje bez poruch od 1. listopadu. "Historicky jde o první systém tohoto rozsahu ve státní správě, který podnikatelé mohou vyzkoušet před ostrým spuštěním. Z tohoto pohledu se jeví Váš dotaz jako nadbytečný," dodal Babiš.