„Stejně jako v minulých letech je rozpočet zdrojově vyrovnaný,“ řekla finanční náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO).

Návrh rozpočtu schválilo 46 zastupitelů z celkových 65. Vzápětí potvrdili i návrh splatit předčasně část dluhů, konkrétně 8,5 miliardy korun za metro A do Motola.

V návrhu rozpočtu nastaly dvě změny, z nichž jedna se týká přesunu asi 100 miliónů korun na novou budovu záchranky do rezervy.

Kritika z opozice

Podobu rozpočtu kritizovala pravice. „Nárůst běžných výdajů je enormní a je v rozporu se všemi proklamacemi, které tato rada měla,“ řekl exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS). „Rozpočet musí obsahovat nějakou vizi, jak se město bude rozvíjet,“ doplnil.

Části opozice vadila výše výdajů na dopravu i fakt, že město umořuje dluhy, ač to není bezpodmínečné. Piráti zase chtěli snížit částky na rekonstrukce domů u Staroměstského náměstí, především domu U Minuty.

Jiní zastupitelé navrhovali dát peníze na parkoviště, sportoviště, výkup pozemků pro metro D, neujalo se to však.

Nejvyšší investicí města bude stavba Nové vodní linky ústřední čističky na Císařském ostrově. Mají do ní v roce 2017 natéci téměř tři miliardy korun.

Na přípravu metra D rozpočet pamatoval 800 milióny korun, na kolektor Hlávkův most půjde téměř 400 miliónů korun. Počítá se také s modernizacemi a revitalizacemi mnoha klíčových náměstí a s dalšími investicemi do veřejného prostoru.