Sobotka nejprve ocenil, že se po letech příprav povedlo zahájit rekonstrukci Národního muzea a že pokročila rekonstrukce Státní opery. Pozitivní podle něj také je, že v resortu kultury vzrostly platy.

KOMENTÁŘ DNE:

Očima Saši Mitrofanova: ODS budoucím hegemonem? Dokáže i odpuzovat

Prioritou má pro Hermana podle premiéra být protlačení tří zákonů, které jsou ve Sněmovně. „Pan ministr jim musí proklestit cestu. Jedná se o novelu autorského zákona, zákon o ochraně památkového fondu a zákon o rozhlasovém a televizním vysílání,“ uvedl Sobotka.

Podstatné je také vyřešit vepřín v Letech u Písku. Stát by měl zařízení, které se nachází na místě bývalého koncentračního tábora, odkoupit.

„Byl jsem pověřen, abychom udělali ocenění. Ministerstvo kultury jmenovalo komisi. Jakmile budou na stole konkrétní čísla, vstoupíme do jednání s akcionáři. Jsem přesvědčen, že to stihneme do konce funkčního období vlády. Byli bychom rádi, kdybychom mohli říct nějaké slovo už na jaře,“ řekl Novinkám Herman.

Do konce volebního období by ministerstvo mělo přijít s iniciativou, jak zlepšit financování živé kultury v regionech.premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Řeč byla také o dalajlamovi

Sobotka rovněž chce, aby Herman připravil zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře. „Do konce volebního období by ministerstvo mělo přijít s iniciativou, jak zlepšit financování živé kultury v regionech,“ konstatoval Sobotka.

Ve financování regionálních divadel či festivalů vidí rezervy i Herman. „Máme v ČR zhruba 500 divadelních scén, které zřizují krajské úřady a obce. Máme dotační programy, nicméně bohužel se stává, že když navýšíme dotaci konkrétnímu divadlu, tak obec tu dotaci poníží,“ vysvětlil Herman s tím, že chce věc řešit s Asociací krajů.

Politici se krátce také vrátili k Hermanovu setkání s dalajlamou. Premiér mu prý zopakoval, že tibetského duchovního vůdce neměl přijímat na půdě ministerstva.

Následuje schůzka se Šlechtovou

Sobotka se už druhý týden setkává se členy vlády na bilančních schůzkách, při kterých hodnotí dosavadní práci resortů a rozebírá priority pro příští rok.

Mluvil například se svými spolustraníky - ministrem průmyslu Janem Mládkem, šéfkou resortu školství Kateřinou Valachovou či ministrem spravedlnosti z koaličního hnutí ANO Robertem Pelikánem nebo ministrem zemědělství za KDU-ČSL Marianem Jurečkou. V pátek se ve Strakově akademii setká s ministryní pro místní rozvoj za ANO Karlou Šlechtovou.