Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který od policie odešel kvůli nesouhlasu se sloučením „své“ jednotky s protikorupční policií, byl ve výběrovém řízení na post vlivného náměstka jediným uchazečem.

„Mohu pouze sdělit, že výběrová komise dospěla k závěru, který je k dispozici generálnímu řediteli,“ řekla k tomu Právu mluvčí Celní správy Hana Prudičová.

Doplnila v této souvislosti, že v šestičlenné komisi měla zastoupení samotná celní správa i policie, ale také odborové svazy a Poslanecká sněmovna.

Kritika odborů z UBS

Sám Šlachta na otázky Práva k průběhu řízení neodpověděl. Ještě před čtvrtečním pohovorem každopádně musel absolvovat testy nutné ke znovupřijetí do služebního poměru, a to včetně náročných psychotestů.

Možný nástup Šlachty do nejužšího vedení Celní správy už dříve kritizovali např. odboráři z Unie bezpečnostních složek (UBS). Podle nich by totiž měli dostat přednost samotní celníci a posléze lidé z jiných bezpečnostních sborů, zatímco výběr mezi civilisty by měl přijít na řadu až jako poslední možnost. Vedení Celní správy argumentovalo tím, že výběrové řízení bylo vypsáno již v lednu a kromě Šlachty se do něj za celou dobu nikdo nepřihlásil.