O tom se rozhodne během středečních vyjednávání o stávajícím návrhu ve stranických orgánech. Ve čtvrtek by se měli zástupci zmíněných stran a hnutí znovu sejít.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

„Je to pro nás zásadní problém. Změnila se původní nejdůležitější podmínka, že hejtmanem měl být lídr STAN Vít Rakušan. Nové návrhy musíme projednat s krajskou organizací,“ řekl lídr středočeské kandidátky TOP 09 Petr Tiso, podle něhož jim Kalousek nic nezakázal, ale i tak byl z nového rozložení sil evidentně rozčarovaný.

Já jsem byla lídrem ANO a jsme první na pásce, tím to pro mě hasneJaroslava Pokorná Jermanová (ANO)

Jermanová nastínila, jaké by bylo rozdělení míst v jedenáctičlenné radě. „ANO by mělo čtyři místa včetně postu hejtmana, STAN čtyři místa, ODS dvě a TOP 09 jedno místo. Tím by vznikla velmi silná koalice. Měli bychom 46 hlasů (zastupitelstvo má celkem 65 členů – pozn.red.), což by byl velmi silný mandát,“ zhodnotila to Jermanová, která by se měla jako lídr kandidátky stát hejtmankou.

Výsledek krajských voleb ve Středočeském kraji

Výsledek krajských voleb ve Středočeském kraji

FOTO: David Ryneš, Novinky

„Mrzí mě, že pan Kalousek má ke mně tak negativní vztah, ale já jsem byla lídrem ANO a jsme první na pásce, tím to pro mě hasne,“ komentovala Jermanová s tím, že nárokovat post hejtmana je z pozice vítěze voleb zcela legitimní.

STAN i ODS souhlasí

Naopak hnutí STAN potvrdilo, že formát čtyřkoalice je pro ně přijatelný. „Od počátku respektujeme vítězství ANO a myšlenka čtyřkoalice byla jako první, která se nabízela,“ uvedl Vít Rakušan.

Lídr ODS Martin Kupka potvrdil, že možnost vytvořit koalici bez ANO je pro ně mrtvá. „Formát této čtyřkoalice byl pro nás druhá možnost v řadě. Pro nás je důležité, aby fungovala stabilní vláda,“ dodal Kupka.