„Musím uznat svoji chybu. Špatně jsem informoval Mariana Jurečku i média. Návrh na snížení DPH nebyl ještě odsouhlasen koalicí. Všem se omlouvám,” sdělil Bělobrádek.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

„Doufám, že jsem nerozpoutal třetí světovou válku. Byla to mnou špatně podaná informace,” řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Celá věc začala tím, když Jurečka ohlásil shodu koalice na tom, že se sníží DPH u čepovaného piva od příštího roku z 21 na 15 procent. Základní potraviny jako maso, mléko, chléb či sladkovodní ryby měly být podle něj od roku 2018 zařazeny do 10procentní sazby místo nynější 15procentní.

Jenže premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ministr financí Andrej Babiš (ANO) opakovali, že žádná taková domluva neexistuje. „Na ničem takovém jsme se neshodli,” řekl Novinkám předseda vlády.

„Není to pravda,” prohlásil šéf státní kasy.

Jurečka vzápětí uvedl, že informaci získal od předsedy lidovců Pavla Bělobrádka. „Popírání toho faktu nechápu,” napsal vicepremiér Bělobrádek Novinkám. Předsedové koaličních stran se podle něj na snížení DPH shodli minulý týden. Svá slova vzal nakonec zpět.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se pozastavil nad tím, že v koalici vládne takový zmatek. „Tiskový mluvčí vlády říká, že došlo k nedorozumění. Což je hezký protokolární termín pro beznadějnou pitomost členů vlády,“ řekl Právu Kalousek.

Koalice se na snížení DPH nemůže dohodnout dlouhodobě. Jednala o tom už v březnu, kdy celou věc odložila. Stejnou řeč tři koaliční strany nenašly ani na srpnovém jednání.