Novelu zákona o obalech, která by v obchodech zakázala dosavadní praxi, kdy se lehké igelitové tašky dostávají k nákupu zdarma, vláda odsouhlasila koncem června. Norma je nyní ve Sněmovně v prvním čtení. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Brabec věří, že projde a pomůže využívání igelitek ještě více omezit. Přísnější regulace, k níž přistoupila Paříž, podle ministra zatím není potřeba.

Ve Francii zakázali plastové nádobí na jedno použití

„Krok Francie mě docela překvapil. My jsme přesvědčeni, že chystané zpoplatnění bude stačit. O něčem dalším zatím neuvažujeme,“ řekl Novinkám. Připomněl, že ve Francii je proti Česku daleko větší spotřeba plastového nádobí.

Chápu důvody, proč k tomu Francie přistoupila, ale přijde mi to už jako přílišná regulace, je to na hraně.Michal Kučera, poslanec TOP 09

Do budoucna se nebrání diskusi, jak by bylo možné používání plastových kelímků, příborů a talířů více regulovat. Žádný návrh zatím ale na stole není.

Je to na hraně, hodnotí Kučera

S ministrem souhlasí i poslanci z výboru pro životní prostředí. „Chápu důvody, proč k tomu Francie přistoupila, ale přijde mi to už jako přílišná regulace, je to na hraně,“ uvedl Michal Kučera (TOP 09). Řešení vidí stejně jako Brabec ve zpoplatnění.

„Není nejvhodnější lidi do něčeho nutit. Tohle musí být věcí ekologické výchovy, důležité je umožnit lidem třídění,“ přidal se místopředseda výboru Václav Zemek (ČSSD).

Zákaz má podle něj určité odůvodnění, on sám ale prý není příznivcem „násilných“ metod. „Každý uzná, že když použijete nějakou věc víckrát, tak je to výhodnější než jednorázově. Ale lidi k tomu musí dojít sami,“ sdělil Novinkám.

Zemek: Bez debaty to nejde

Je přesvědčený, že nastupující generace bere třídění jako samozřejmost. Možností podle Zemka je zkusit se domluvit s výrobci a obchodními řetězci, aby používaly více recyklovatelných materiálů. „Ale nejde to nařizovat bez debaty,“ zdůraznil.

Zákon, který francouzská vláda v pátek odhlasovala, stanoví, že veškeré kelímky, příbory a talíře na jedno použití musí být kompostovatelné a vyrobené z materiálů biologického původu. Regulace by měla platit od roku 2020. V zemi byly už dříve zakázány jednorázové igelitové tašky.