Drulák začátkem léta podal výpověď, podle informací Práva byl důvodem akademický spor. Původně chtěl odejít na konci srpna, v posledních dnech se ale oba muži usmířili. „Drulák svou výpověď nakonec stáhl a Zaorálek ho chce navrhnout na post velvyslance v Paříži, který je momentálně neobsazený,“ řekl Právu zdroj.

Sám Drulák nechtěl komentovat ani stažení výpovědi, ani své případné jmenování. „Nezlobte se, ale k personálním věcem se nebudu na žádné úrovni vyjadřovat,“ řekl ve čtvrtek Právu.

Drulákovo případné jmenování musí ještě posvětit kabinet a podepsat prezident. V minulosti se proti Drulákovi, který kritizoval havlovské pojetí zahraniční politiky jako chybné a škodlivé, postavil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že jako úředník musí respektovat politiku vlády včetně oblasti lidských práv.

Vysokoškolský profesor a dlouholetý ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Drulák nastoupil na MZV v únoru 2014 jako Zaorálkův první náměstek. V lednu 2015 z něj ministr udělal svého politického náměstka, v červenci 2015 se Drulák stal politickým tajemníkem.