Králová se případu chtěla zbavit, protože její kolegyně je manželka exposlance ODS Petra Tluchoře Kateřina, jednoho z údajně uplacených zákonodárců. Dříve byl v kauze rovněž obviněný, nyní ale vystupuje jako svědek.

Přemísťování případů do jiného obvodu je podle městského soudu výjimečná záležitost. Důvody k tomu musí být zřetelné a bezpochybné, což se ale prý netýká požadavku soudkyně Králové.

U soudce je třeba předpokládat takovou míru profesionality, aby byl schopen nezaujatě a objektivně rozhodnoutz odůvodnění soudu

Tluchořovo případné svědectví nepovažuje soud za podstatný důvod k odebrání kauzy a nesouhlasí s tím, že by to mohlo narušit nestrannost soudu. Městský soud také naráží na fakt, že Tluchořová řeší civilní, nikoliv trestní kauzy. Podle informací Práva byla rovněž na dlouhodobé rodičovské dovolené.

ČTĚTE TAKÉ
Soudkyně Králová se Nečasových nezbavila, kauzu trafik a kabelek jí soud vrátil
Soudkyně Králová nechce Nečasovy kvůli své kolegyni

„U soudce je třeba předpokládat takovou míru profesionality, aby byl schopen nezaujatě a objektivně rozhodnout i v jiných trestních věcech, jejichž vnímání by mohlo spíše naznačovanou úvahu evokovat,“ píše městský soud.

Soud nevidí důvod, proč by měl prolomit zásadu, že nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudciz odůvodnění soudu

„Jedná se o vztah v úvahu přicházejícího svědka a soudkyně obvodního soudu, která však s předmětnou trestní věcí nemá nic společného. Městský soud proto nevidí žádný důvod, proč by měl prolomit zásadu, že nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci, vyjádřenou v Listině základních práv a svobod,“ dodal soud.

Králová se obrátila minulý týden na nadřízený městský soud s žádostí, aby kauzu předal jinému obvodu právě kvůli manželům Tluchořovým. Důvodem prý byla opatrnost kvůli případným námitkám obhájců a státních zástupců.