Babiš premiéra žádá, aby zastavil probíhající „devastaci“ elitních policejních útvarů. Sobotka už dopoledne uvedl, že ANO se snaží práci policie politizovat a chystané změny jsou věcí policejního prezidenta a ministra vnitra.

ČTĚTE TAKÉ
Babiš píše Sobotkovi: Byl jste obelhán, za reorganizaci policie odmítáme nést vládní odpovědnost 
Předčasné volby nejsou na pořadu dne, naznačil hádající se koalici Zeman 
Babiš: Šlachtovi se nedivím, pod vedením Chovance a Tuhého bych taky nechtěl působit
Olomoučtí žalobci podle Chovance tlačili na policejního prezidenta kvůli reorganizaci 
Sobotka: ANO se snaží politizovat práci policie 
Šlachta a jeho kolegové žádají o odchod do civilu
Je to politické gesto, komentoval Chovanec Šlachtovo rozhodnutí odejít
Pokud se rozloží ÚOOZ, bude fungování vlády obtížné, řekl Babiš
Žalobci si stáhnou spisy z kauzy Nagyová a Vidkun
Robert Šlachta - plukovník, který si kvůli podsvětí přišil uši, ale bál se ho i Rittig

„Zmiňovaná reorganizace není v kompetenci policejního prezidenta, ale ministra vnitra. Jde tedy o rozhodnutí a odpovědnost ministra této vlády, tedy o rozhodnutí, jež podléhá politické odpovědnosti, a to politické odpovědnosti stran a hnutí, které tuto vládu sestavily a tvoří. Tuto politickou odpovědnost odmítáme nést,“ napsal Babiš premiérovi.

Premiér v reakci uvedl, že nehodlá do koaliční praxe zavádět ultimáta. Večer se setká s ministrem vnitra Milanem Chovancem, který mu bude tlumočit požadavek vedení policie na svolání Bezpečnostní rady státu. [celá zpráva]

"Jednotliví ministři by si neměli zasahovat do kompetencí, ministr financí by neměl takovými výroky zasahovat do kompetencí policejního prezidenta," zdůraznil Sobotka.

„Byl jste obelhán jako my”

Sobotka byl podle Babiše obelhán, když byl ujišťován, že reforma je řádně připravená a prodiskutovaná.

„Věříme, že jste byl, stejně jako my, stejně jako poslanci bezpečnostního výboru, obelhán, když jsme byli všichni ujišťováni, že jde o reformu řádně připravenou, řádně diskutovanou s vedením obou útvarů, vedoucí ke zlepšení stavu a neohrožující běžící vyšetřování,“ stojí v dopise.

Podle Babiše je potřeba, aby reorganizace k 1. červenci vůbec neproběhla. „Je třeba jednat a zabránit nejen naprosté diskreditaci této vlády, ale zejména zmíněnému nevratnému poškození Policie ČR,“ apeluje šéf státní kasy na premiéra.

Kvůli záměru převést Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) pod jednotnou centrálu už oznámil rezignaci jeho dosavadní šéf Robert Šlachta.

Zchlaďme hlavy, míní Bělobrádek

Šéf třetí koaliční strany KDU-ČSL Pavel Bělobrádek kauzu komentoval se slovy, že je potřeba „zchladit hlavy“.

„Pokládám za chybu, že policejní prezident a ministr vnitra se svým záměrem neseznámili partnery a veřejnost dříve. Za chybu pokládám i reakci ANO, které kvůli administrativní změně v řízení policejních útvarů vyvolalo dohadovací koaliční jednání a hrozí demisemi,“ uvedl lidovecký předseda.

Navrhuje, aby se místo dohadovacího jednání celá věc prodiskutovala ve vládě nebo v Bezpečnostní radě státu.