Šéf ÚOOZ Šlachta říkal, že se o reorganizaci policie dozvěděl před 14 dny. Je to pravda?

Ano, o konkrétní struktuře se dozvěděl zhruba před 14 dny. Ale s oběma řediteli protikorupčního a protimafiánského útvaru (Jaroslavem Vildem i Robertem Šlachtou – pozn. red.) jsem hovořil už dříve o tom, že připravuji změny.

Proč se musí reorganizace uskutečnit zrovna k 1. červenci?

Moc nerozumím tomu, proč všechny zajímá to datum a hledají v tom něco zvláštního. Berte to z praktického hlediska. Policie je obecně nejvíce zatížená na začátku a na konci roku. Kdy to udělat lépe než v polovině roku? Chceme to udělat ještě před prázdninami, aby s tím byli všichni seznámeni, než odjedou na dovolenou. Mezi červencem a listopadem se bude volit konkrétní organizační struktura.

Spekuluje se o tom, že cílem této změny je vyřadit šéfa ÚOOZ Šlachtu ze hry.

Všechno se to opírá o nějaké dojmy a pocity. Navrhujeme nějakou organizační změnu, mluvíte o ní s lidmi a pak je případně dosazujete do funkcí. Všichni funkcionáři dotčených útvarů v desátých platových třídách včetně pana Šlachty dostanou nabídku umístění v této struktuře. Na ředitele Národní centrály bude ze zákona o služebním poměru uděláno nabídkové řízení. Toho, doufám, se všichni zúčastní. Několikrát jsem vyzýval pana Šlachtu, aby se tohoto procesu zúčastnil, je za odborníka, má tah na branku. Záleží na něm. Takže to tak není.

ČTĚTE TAKÉ
Reorganizace je v kompetenci policejního prezidenta, tvrdí Sobotka
Chovanec: Pokud se reorganizace policie nedotkne živých kauz, podepíšu ji
Smysl mi uniká, říká nejvyšší státní zástupce k reorganizaci policie
Šlachta je znepokojený reorganizací. O případném odchodu se teprve rozhodne
Reorganizace policie rozkládá koalici, ANO chce dohadovací řízení

Z jakého důvodu je reorganizace potřeba?

Důvodů je několik. O spojení útvarů pod jednu střechu se hovoří léta, ale vždycky se řekne, teď pro to nejsou podmínky. My teď tvrdíme, že správná doba nastala. Navyšujeme počty policistů. Změnila se struktura trestní činnosti. ÚOOZ se musela zabývat věcmi, které bývaly v kompetenci protikorupční policie. Stále více a více se to opakuje a mezi útvary je napětí, hrozí úniky.

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta

FOTO: Petr Horník, Právo

Vedle toho ČR řeší teroristické útoky nebo kybernetickou bezpečnost. Na to musíme reagovat. Celá Evropa reaguje tak, že dělá soustředění těch nejlepších sil do speciálu. I mezinárodní organizace jako EuropolInterpol to dělají taky. Děláme to, co jinde už dávno funguje, například ve Velké Británii nebo na Slovensku.