Hlavní obsah

Protipovodňové zábrany v centru Prahy mohou selhat, varuje zpráva pro magistrát

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Protipovodňová ochrana Prahy má nedostatky, které je nutné okamžitě odstranit. V případě povodní totiž hrozí ztráta stability konstrukcí a ztráta jejich ochranné funkce. Odborníci proto varují, že by případné povodně mohly ohrozit historické centrum města. Vyplývá to ze zprávy pro pražský magistrát.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Stavba protipovodňové ochrany na pražské Kampě (ilustrační foto)

Článek

V rozsáhlé zprávě kontroloři poukázali na závady, které podle nich "přímo ohrožují ochrannou funkci protipovodňových opatření". Odhalili popraskaný beton, netěsnící patky a prahy mobilního hrazení, které výškově nekorespondují s dlažbou a v případě zvýšené hladiny by způsobily průsaky vody. "Nutné je okamžité odstranění nedostatků, jinak hrozí ztráta stability konstrukcí a ztráta jejich ochranné funkce," píše se v závěrech zprávy.

Kromě mobilních bariér v historickém centru Prahy se na dalších místech využívají třeba i gumové protipovodňové vaky plněné vodou, hráze ze zeminy či protipovodňové stěny ze železobetonu. Jinde ke zmírnění záplavové vlny slouží suché poldry. Některá území jako Lahovice a Lahovičky zůstávají bez ochrany.

Kontrola břehů se uskutečnila v prvním čtvrtletí letošního roku. Zaměřila se na bezpečnostní prvky v centru města, třeba v oblasti Josefova a Starého Města, kde na přelomu století vznikla vůbec první mobilní ochranná opatření. Odborníci prošli i lokality, jako jsou Malá Strana a Kampa, zajímali se o vltavské náplavky, Libeň, Karlín, Holešovice, Troju, Zbraslav nebo Modřany a Malou Chuchli.

Kromě poslední povodně před třemi roky se jako jedna z nejničivějších do historie města i celé země zapsala velká voda v roce 2002. Po ní začala Praha svou protipovodňovou ochranu řešit.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám