„Setkání se uskutečnilo po dohodě s prezidentem. Pokud jde o obsah hodinového jednání, ocenil jsem, že předseda bavorské AfD podpořil odmítavé stanovisko pana prezidenta k migračním kvótám,“ sdělil Novinkám Ovčáček. Dalším tématem prý bylo mediální nálepkování AfD k cizincům.

Tomu, že Bystroně přijímá úředník místo prezidenta, se podivili někteří politici. „Politik, který se nechá ,přijmout‘ mluvčím, se zesměšňuje sám,“ komentoval například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zeman o setkání věděl, hájí se Ovčáček

Pondělnímu setkání se podivil i bývalý mluvčí exprezidenta Václava Havla a odborník na etiketu Ladislav Špaček. „Nevzpomínám si, že by za prezidenta Havla nebo Václava Klause byli mluvčí nadáni takovými pravomocemi,” řekl ČTK.

Ovčáček si však stojí za tím, že žádné kompetence nepřekročil. „S panem prezidentem jsem v předstihu celou věc prodiskutoval, byl tedy o plánovaném setkání a jeho formátu informován,” uvedl mluvčí.

„Jak pan Ovčáček rád připomíná, svá vyjádření a kroky konzultuje s panem prezidentem. Jestli chce prezident eurofederalista podpořit euroskeptika, je to jistě zvláštní názorový obrat. Ale takových dělá Hrad tolik, že to snad ani nestojí za komentář,“ napsal Novinkám šéf ODS Petr Fiala.