Vodu pak zachytila soustava rybníků, ale stále hrozí, že by mohla uniknout dále a zaplavit i město Blatná. V úterý to řekl zastupitel Tchořovic Jan Křivanec.

„Voda se postupně vsakuje, ale stále není vyloučeno, že by se mohla šířit dál. Okolní rybníky se následkem protrhnutí hráze přeplnily,” uvedl Křivanec. Dodal, že obec vyhlásila třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

Na místo v úterý ráno vyrazili profesionální hasiči. „Ale žádné čerpání vody nebo jiné podobné zásahy jsme neprováděli. Velitel vzhledem k situaci ponechal na místě jen dobrovolné hasiče,” řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Symbol povodní Metly 

Necelých deset kilometrů od Tchořovic jsou Metly, které se staly jedním ze symbolů povodní v roce 2002. Tehdy tam voda z protrženého rybníka zničila střed vsi.

Povodně tenkrát v Metlách způsobily škodu přibližně za 100 miliónů korun. „Lidé ten rok 2002 mají samozřejmě stále v paměti, a když nastane taková situace, vzbudí to v nich obavy,” řekl Křivanec.

Dodal, že voda z rybníku Smyslov se v úterý rozlila hlavně do okolních polí a luk. Tam se vsakuje do země nebo odtéká dál.