Česko je podle ministerského předsedy připraveno pomáhat Afghánistánu i nadále, země ale musí podle Sobotky pokročit ve vnitřních reformách. Česko podle jeho slov posílá ročně do Afghánistánu zhruba 60 miliónů korun na rozvoj bezpečnosti, zemědělství, vzdělávání i jako přímou rozpočtovou pomoc.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

„Počítáme s tím, že v následujících letech se bude počet vojáků mise NATO postupně snižovat tak, jak se bude zvyšovat odpovědnost afghánské vlády za zajišťování vlastní bezpečnosti,” dodal český premiér po návratu do Prahy.

Premiér zdůraznil potřebu uzavření readmisní dohody mezi EU a Afghánistánem, aby mohli být vraceni Afghánci, kteří nezískají v EU azyl.

„Zemi opouštějí každý rok desítky tisíc převážně mladých lidí, které ovšem bude Afghánistán potřebovat pro svou budoucí obnovu a rozvoj,” uvedl. Po Syřanech jsou Afghánci druhou nejpočetnější skupinou uprchlíků, která se snaží dostat do Evropy.

Český premiér měl do Afghánistánu původně letět loni v listopadu, cestu ale zrušil kvůli teroristickým útokům v Paříži. Afghánistán by měl patřit mezi priority zahraničních misí i pro příští dva roky. Před týdnem plán schválila vláda, s mandátem armády musí ještě souhlasit parlament.