Zemanovy výroky si podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka vůbec neprotiřečí. „V médiích se psalo o tom, že Petr Nečas je velmi aktivní v obchodních vztazích s Čínskou lidovou republikou,“ řekl Novinkám Ovčáček. Dodal, že Nečas už dávno není premiérem.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Mluvčí také připomněl, že bývalý předseda vlády se minulý týden účastnil jednání českých a čínských podnikatelů na Žofíně, na kterém byl jak Zeman, tak jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.

„Je to ocenění Petra Nečase k přispění rozvoje česko-čínských obchodních vztahů. Pokud se jedná o vládu Nečase - připomínám jedno jediné jméno. Karel Schwarzenberg a jeho TOP 09,“ podotkl Ovčáček. Schwarzenberg působil v Nečasově vládě jako ministr zahraničí.

Zeman nedávno v rozhovoru pro čínskou televizi uvedl: „Byl velmi špatný vztah mezi Čínou a bývalou vládou České republiky, bývalou vládou, zdůrazňuji. Protože tato vláda byla velmi submisivní, co se týká tlaku Spojených států a Evropské unie,“ kritizoval Zeman minulou vládu. [celá zpráva]

Nečas a Čína

Nečas byl už v podnikatelské delegaci, která Zemana doprovázela při jeho předloňské návštěvě v Číně.

Při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze společnost S.W.H. Group SE, ve které je Nečas ředitelem pro strategický rozvoj, podepsala dohodu o spolupráci s čínskou firmou China Guodian. Společně chtějí podle sdělení českého podniku investovat 600 miliónů dolarů (14,2 miliardy Kč) do obnovitelných zdrojů energie a čistých technologií v regionu střední a středovýchodní Evropy.

 Zdroj: ČTK