Městská část Praha 6, kde ruské velvyslanectví sídlí, iniciativu vnímá jako symbolické gesto.

„Předběžný názor současného vedení radnice je takový, že by si ta iniciativa, která usiluje o přejmenování, kterou vnímáme spíše jako symbolické gesto, zasloužila morální podporu,“ řekl Novinkám mluvčí Prahy 6 Martin Churavý.

Velvyslanectví Ruské federace se k situaci vyjádřilo pro Novinky předběžně tak, že by přejmenování náměstí nejspíš neřešilo. „To my nekomentujeme,  nezabýváme se tím, že bychom se účastnili řízení pojmenovávání ulic v českém hlavním městě,“ řekl Novinkám  zaměstnanec tiskového oddělení ruské ambasády. Vyžádal si písemný dotaz, na který ale dosud neodpověděl.

Podnět může dát kdokoliv

Podněty na přejmenování ulic nebo náměstí může podávat kdokoliv – občané, spolky, kluby nebo například městské části. Návrh nejprve projedná radnice příslušné městské části, po schválení jejím zastupitelstvem je dále posuzuje místopisná komise Rady hlavního města Prahy a poté jsou předloženy městské radě.

„Existují dva limity. Prvním je, že se název nesmí dvojit. To znamená, že nesmí existovat dvě stejné lokality se stejným názvem. Druhým je, že pojmenování nesmí být po někom, kdo ještě žije,“ popsal mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.