”Já se přikláním k hranici třináct let pro nejzávažnější trestné činy. Soud by mohl v mimořádných případech zvážit, zda (pachatel) mohl posoudit následky jednání, mohl by jej uznat neodpovědným, nicméně automaticky by platila hranice 13 let pro policii,“ řekl Tejc.

Podle europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) je teď nutná spíše širší analýza celé problematiky. „Osobně bych neprosazoval několik různých věkových hranic pro různé trestné činy,“ uvedl.

Oba se shodli, že si nejsou jisti, zda má pobyt v ústavech charakter sankce. Někteří mladiství to berou spíše jako hotel.

Soudce Libor Vávra se domnívá, že snížení hranice odpovědnosti by skutečně mohlo přispět k prevenci trestné činnosti mladistvých. „Nicméně je třeba si uvědomit, že dlouhodobě trestná činnost mladistvých v České republice klesá, takže to není problém, který by byl nějak hrozivý. A stejně tak nejsou zaznamenány případy, že by stoupala brutalita nebo četnost brutálních trestných činů. Jsou to skutečně jednotky případů, dvě vraždy za rok.“