Podle Sobotky je členství v Unii garancí prosperity a bezpečnosti země a potvrzením polistopadového vývoje české společnosti. Premiér předpokládá, že pokud Británie Unii opustí, tématu se brzy chopí pravicoví extremisté a nacionalisté nejen v Česku, ale i v dalších zemích osmadvacítky.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

"Pokud Velká Británie vystoupí z EU, což si rozhodně nepřeji, vyvolá to vlnu nacionalismu a separatismu po celé Evropě. Evropská myšlenka bude oslabena," tvrdí Sobotka. Již v úterý uvedl, že pokud by Česká republika přestala být členem EU, vrátila by se do sféry vlivu Ruska, což si rozhodně nepřeje. [celá zpráva]

Spekulace o tzv. czexitu přinesly ve středu některé evropské deníky. Reagovaly právě na Sobotkovy výroky, že podobná debata by mohla nastat i v tuzemsku, pokud se Británie rozhodne Unii opustit.

Čtěte také: Po brexitu by mohl přijít czexit, píše evropský tisk

Britové budou o setrvání v Unii rozhodovat v červnovém referendu, tábory příznivců i odpůrců jsou zatím podle průzkumů poměrně vyrovnané. Za setrvání Británie v Unii bojuje premiér David Cameron, proti jsou ale i někteří členové jeho kabinetu.