„Atmosféra je drsná. My, co maturujeme, se teď bojíme, aby se na nás jednou v práci nekoukali skrz prsty nebo aby si u maturity přísedící z jiných škol neukazovali,“ zhodnotil jeden ze studentů školy.

KOMENTÁŘ DNE:
Potíže Bannonovy nacionalistické internacionály - Vyhlídky na úspěch nacionalistů a populistů v Evropě komentuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Bizarní burka - Postoj současných evropských elit k islámu analyzuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Šikana ale nebyla podle dalšího z oslovených chlapců chybou pedagogů nebo vedení školy. „Myslím, že učitelé, co máme, jsou výborní. Ale mělo se to nějak zjistit. Byla chyba, že o tom nikdo nevěděl,“ prohlásil.

Jeden z letošních maturantů si zase myslí, že učitelé něco mohli tušit. „Za vedením školy stojíme, ale na druhou stranu – je tady šuškanda, že učitelé mohli něco vědět a zareagovat dřív. Ať nám nikdo neříká, že nikdo nic nevěděl,“ vytkl. Vedení školy od začátku tvrdí, že o problémech nemělo tušení.

Vyloučení studentů je ospravedlnitelné

Ministryně Valachová po debatě se studenty prohlásila, že věří, že terorizování se na škole už nikdy opakovat nebude. „Chtěla bych poprosit, abychom respektovali, že tato škola má za sebou velkou tradici, velkou historii. Nikdy se tady nic takového nestalo, naopak studenti školy jsou úspěšní,“ sdělila.

Debata, která se odehrála bez pedagogů, byla podle ní otevřená. „Studenti a studentky obecně odsuzují šikanu, vnímají ji jako zavrženíhodné a ponižující jednání,“ míní ministryně.

Budova Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze

Budova Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Zopakovala také, že je ospravedlnitelné vyloučit ze školy studenty, kteří učitelku přes tři měsíce šikanovali. O vyloučení tří chlapců už škola požádala pražský magistrát, který je zřizovatelem. [celá zpráva]

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která na průmyslovku přijela spolu s Valachovou, řekla, že z názorů studentů byla nadšená. „Myslím, že ty názory jsou zdravé. Exces, který se stal, je spíš výjimečný. Studenti si velice dobře uvědomují, co je dobře a co je špatně,“ zhodnotila.

Dolínek navrhl odvolat ředitele

Kauzu bude příští týden řešit rada hlavního města. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) navrhne odvolat ředitele školy Františka Bártla. „Nevylučuji tuto možnost,“ komentovala v úterý Krnáčová. Svůj názor však sdělí až na radě, chce si ještě před tím s ředitelem promluvit.

O vyvození odpovědnosti ohledně vedení školy mluvila minulý týden i Valachová. Uvedla, že pokud ředitel o šikaně věděl, měl by být odvolán. To potvrdila i v úterý.

Ministryně také oznámila, že chce v nejbližších dnech připravit návrh na zvýšení právní ochrany a bezpečí ve školách. Řešením by podle ní mohl být institut vykázání agresora z místa školy.