Podle Šabatové je nařízení vlády, které stanovuje nižší minimální mzdu plošně pro zaměstnance pobírající invalidní důchod, diskriminací.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

„Pokud dva lidé dělají stejnou práci, není možné, aby jeden z nich dostával nižší odměnu jen proto, že je zdravotně postižený a pobírá invalidní důchod. Takové rozlišování je porušením zákoníku práce i antidiskriminačního zákona,” uvedla ombudsmanka.

„Ustanovení o nižší minimální mzdě považuji za protiústavní v takové míře, že zasahuje do lidské důstojnosti osob se zdravotním postižením, protože naznačuje, že jsou zaměstnanci ‚nižší kategorie‘,” vysvětlila Šabatová, která na problém upozorňovala ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) i premiéra.

Invalidní důchod neslouží k dorovnání 

S argumentem MPSV, že nařízení má zlepšit zaměstnanost invalidů, Šabatová nesouhlasí. Podle ní jen nařízení zneužívá invalidní důchody k dorovnání nižší minimální mzdy, což je špatně.

Ombudsmanka se rozhodla obrátit na Ústavní soud na základě podnětů lidí, kteří vykonávají stejnou práci jako jejich zdraví kolegové, ale jejich mzda je nižší.

„Typicky jde o zaměstnance bezpečnostních agentur nebo administrativní pracovníky,” dodala Šabatová pro dokreslení.