Švarc redakci v neděli sdělil, že to byl skutečně on, kdo loňskou výpravu do Libanonu organizoval. „V sobotu skončilo lékařské vyšetření a výslechy a všechny nás propustili. Jsem v pořádku, akorát jsem zhubl dvacet kilogramů, ale to je tou stravou,“ řekl Právu Švarc.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Chyběly mi tam veškeré léky na srdce, které po infarktu stabilně beru, a sedm měsíců jsem neměl nic. Jinak jsem žádné zdravotní problémy neměl, někteří kluci to měli horší, ale to musejí říct oni,“ uvedl.

Schůzka se Syřany nevyšla

Podle něj se pětice do zajetí dostala v libanonském údolí Bikáa nedaleko hranic se Sýrií v okamžiku, kdy jela na údajně domluvenou schůzku se zástupcem syrské opozice.
S tím prý chtěli hovořit dva čeští novináři z Jindřichohradecké televize, kteří byli součástí výpravy.

Jenže místo setkání je všechny údajně přepadlo komando osmi až deseti zakuklenců s kalašnikovy v rukou. Únosci je prý donutili odevzdat telefony a spoutali je elektrikářskými páskami. V dodávce pak pětici Čechů i s jejich libanonským řidičem odvezli na blíže neurčené místo, kde zůstali zhruba měsíc v jedné místnosti.

Oním řidičem byl Libanonec Saíb Fajád, bratr v té době v ČR drženého spolupracovníka libanonské tajné služby Alího Fajáda, o jehož vydání měly velký zájem Spojené státy.
A právě Fajád byl nakonec minulý týden součástí výměny za propuštěné Čechy a společně s ním pak další Libanonec, Chalíd el Marábí. Oba byli po čtvrtečním návratu pěti unesených českých občanů z Bejrútu do Prahy propuštěni z pankrácké vazební věznice a zamířili leteckým speciálem opačným směrem, tedy do Libanonu.

„Měli jsme za to, že ti lidé (zadržovaný Fajád a spol. v Česku – pozn. redakce) byli propuštěni,“ uvedl včera Švarc důvod, proč se on i další čtyři Češi dostali po sedmi měsících na svobodu. V tomto smyslu podle něj hovořili o jakési dohodě i sami únosci.

Fajádův bratr málem zemřel

„Odvezli nás zase dodávkou z toho posledního místa, kde jsme byli. Jeli jsme asi dvě hodiny… Dojeli jsme někam do hor, kde nás vyhodili ven, rozštípli nám pouta, sundali kukly a řekli nám: tamhle v dálce jsou domy, běžte si zavolat policii. My jsme došli do domečku, kde přespávali syrští řidiči nákladních aut. Půjčili nám telefony, abychom si zavolali,“ popsal v ČT24 poslední okamžiky v zajetí Švarc.

Doplnil, že během sedmi měsíců neviděli Češi denní světlo a únosci je průběžně stěhovali na pět až šest míst. Šlo prý o profesionály, v jejichž chování nebyl žádný zmatek. Pokaždé s Čechy jednali jen v kukle, takže nikdy neviděli jejich obličeje.
Zároveň právník odmítl spekulace, že by celou akci v Libanonu zinscenoval kdokoli z Fajádových blízkých.

„Bude potřeba očistit jméno pana Fajáda, protože jsem přesvědčen, že on za tím (únosem) nestojí, jelikož jeho bratr byl po celou dobu jako jeden z unesených s námi a chovali se k němu nejhůře ze všech. Když měl srdeční záchvat, tep 220 a byl bez sebe, tak ho ti únosci polévali vodou, takže ať mi nikdo neříká, že to zorganizovala Fajádova rodina,“ má jasno Švarc v tom, že příbuzní jeho klienta v této věci nejedou, když jeho bratr v zajetí málem zemřel. „To je opravdu na hlavu,“ komentoval podobné spekulace advokát.

Naopak se podle svých slov domnívá, že za jejich únosem stojí někdo z okruhu zbylé dvojice cizinců, které společně s Fajádem předloni v dubnu zatkla na žádost Američanů česká policie v jednom z pražských hotelů, a řešilo se jejich možné vydání kvůli podezření z nelegálního obchodu se zbraněmi, drogami a z domnělé podpory terorismu.

Opakované návštěvy

Švarc nikoho nejmenoval, ale možnosti jsou jen dvě: zmiňovaný el Marábí anebo Faouz Jaber, který jako jediný dosud zůstává v pražské věznici, a nebyl tedy nakonec součástí výměny.

Podle důvěryhodného zdroje Práva totiž Jaber údajně spolupracoval s Američany na vylákání a následném zatčení Fajáda v Česku. Únosci prý ale Švarcovi a spol. tvrdili, že o Fajáda jim vůbec nejde.

Advokát včera připustil, že byl v Libanonu poněkolikáté, a většina cest se podle něj týkala možného získání důkazů ve prospěch klienta Fajáda pro české soudy, které loni rozhodovaly o jeho možném vydání do Spojených států.

Zatímco pražský městský a v prosinci i nadřízený Vrchní soud žádosti USA vyhověly, vše nakonec zvrátil svým rozhodnutím ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který vydání Fajáda a El Marábího nepovolil a v případě Jabera dosud nerozhodl.

Čechovi z Libye lze pomoci

Poslední, červencová cesta měla i pomocí údajně domluvené tiskové konference v Bejrútu dokázat, že Fajád a spol. byli v ČR zatčeni nezákonně na základě provokace Američanů a bez důkazů. Na všem se prý Švarc předem domluvil s Fajádem.

Rovněž se vyjádřil k tomu, proč byl součástí pětičlenné výpravy i vojenský zpravodajec Martin Psík. Nepřímo potvrdil informace, že rozvědčík jel do Libanonu, aby se pokusil získat nějaké nové informace o Čechovi, kterého o pár měsíců dříve unesli neznámí ozbrojenci v Libyi.

„Mohli byste o tom Čechovi v Libyi nepsat v souvislosti s naší cestou, protože si myslím, že je tam ještě nějaká možnost mu pomoci,“ upozornil Švarc.

Právě s Vojenským zpravodajstvím byl Švarc podle svých slov před odjezdem v kontaktu a připustil, že to byl on, kdo tajnou službu oslovil s možnými poznatky o uneseném Čechovi. „Jistěže ano,“ odpověděl Právu Švarc.

Naopak na otázku, zda si jel v rámci cesty do Libanonu k Fajádově rodině pro peníze, reagoval stroze: „Bez komentáře.“