Hlavní obsah
Alí Fajád u soudu v Praze Foto: ČTK

Kauza Libanonce a údajného agenta tamní vojenské služby Alího Fajáda týkající se úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC, se na konci ledna 2016 ještě více zamotala. V sázce byly totiž životy pěti Čechů.

Alí Fajád u soudu v Praze Foto: ČTK
Alí Fajád

Alí Fajád byl společně se svými kumpány Faozi Jaberem a Chálidem Marabíhem zadržen v jednom pražském hotelu na jaře 2014 a v zimě téhož roku byl obviněn ze spolupráce s teroristy. V USA jim hrozilo doživotí. Může se to zdát jako celkem snadný případ, 18. července 2015 však v Libanonu zmizelo auto s pěticí Čechů, které řídil Fajádův bratr. Místní média začala mluvit o možném únosu z důvodu vyjednávání o Fajádově propuštění, a tak se soukolí vyšetřování rozjelo na plné obrátky.

Spolupráce s teroristy

Jaber měl v roce 2012 přislíbit americkým agentům z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DAE), vydávajícím se za členy FARC, pomoc s převozem a uskladněním kokainu a dodávkou zbraní na útoky proti americkým jednotkám v Kolumbii. El Marabího a Fajáda, který pracoval pro ukrajinskou státní firmu Ukrspecexport obchodující se zbraněmi, si měl k obchodu přizvat.

Schůzky agentů s obviněnými se údajně konaly v Ghaně, poté ve Varšavě a nakonec v Praze, kde trojici v hotelu Sheraton v dubnu 2014 zadržela česká policie. Zátah provedla na žádost policie Spojených států, které trojici viní ze spiknutí s teroristickou organizací a hrotí jim doživotím.

Fajád se však u soudu bránil tím, že je zaměstnancem legální ukrajinské společnosti obchodující se zbraněmi, a že „vše bylo vykonstruované a vyprovokované“, což Američané popřeli s tím, že aktivitu vyvíjeli pachatelé sami.

Kdo je Fajádův zaměstnavatel?

Podle listu The Daily Star patřil k libanonské tajné službě, která údajně potvrdila, že pro ně Fajád dělal na případu pašování zbraní. To však česká policie při zásahu v pražském hotelu netušila. Libanonci mají tedy eminentní zájem dostat svého člověka domů místo předání do USA.

Pražský městský soud však v prosinci 2015 povolil, aby byl Fajád společně se svými kumpány do USA vydán. Následně toto potvrdil i pražský vrchní soud. Konečné rozhodnutí je ale na ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi.

Unesené taxi

Případ se ještě více zamotal, když 18. července 2015 zmizel vůz taxi s pěticí Čechů poblíž města Kefrajá nedaleko Syrských hranic. Vůz řídil Saíb Munír Taán - bratr Fajáda. Zmizel i on. Zpočátku nebylo jasné, za jakých okolností a proč byl vůz unesen, ale místní média začala okamžitě spekulovat o jasném cíli akce - získání svobody pro Fajáda výměnou za české občany.

Mezi unesenými Čechy byl i právník Jan Švarc - obhájce Alího Fajáda před českými soudy. Součástí zmizelé skupiny byli dále voják Martin Psík a dva novináři z Jindřichova Hradce.

Obhájce Jan Švarc (vlevo nahoře), reportér Miroslav Dobeš (vlevo dole), voják Martin Psík (uprostřed), překladatel Adam Homsi (vpravo nahoře) a reportér Pavel Kofroň (vpravo dole)

Foto: Policie ČR

V pondělí 1. února 20016 byla pětice nalezena živá, poté, co je únosci propustili v libanonských horách, a zůstávala pod kontrolou tamních bezpečnostních služeb. Po jejich návratu domů bude vyšetřování pokračovat v ČR. Jestli byli Češi vykoupeni, není známo. České úřady nechtějí situaci komentovat.

„Žádné informace tohoto typu neposkytujeme. V téhle věci probíhá vyšetřování,” uvedl ministr Lubomír Zaorálek. „Naše role byla pomoci, aby se dostali domů. Vše další bude v rukách Útvaru pro odhalení organizovaného zločinu (ÚOOZ). To bude on, kdo bude příště muset nějaké informace poskytnout, protože ten je celou dobu shromažďuje,” dodal.

Alí Fajád zůstával až do čtvrtka 4. února 2016 ve vazbě, když Městský soud v Praze rozhodl o jeho okamžitém propuštění. Ministr spravedlnosti však jeho vydání do USA nepovolil. Informovala o tom mluvčí soudu Markéta Puci. Zda byl Libanonec propuštěn výměnou za pět Čechů vracejících se domů, české úřady nepotvrdily.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků