Nejtepleji bylo minulý týden v sobotu na Štěpána, kdy průměrná denní teplota dosáhla 11,5 stupně. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„To odpovídá 29. dubnu,“ řekla Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress s tím, že správně by průměrná teplota pro tento den měla být jen 1,5 stupně.

„Rekordům dá stopku úterý, kdy se začne výrazně ochlazovat. Počasí u nás začne ovlivňovat tlaková výše se středem nad Skandinávií, která se koncem týdne dostane nad Rusko,“ přiblížila Honsová.

V pondělí teploty vystoupí ještě na 7 až 11 stupňů, bude oblačno, jen přechodně polojasno. Teplotní rozdíly v rámci republiky ale budou obrovské. Zatímco v Praze ráno bylo 8 stupňů nad nulou, v Brně kvůli nízké inverzní oblačnosti zůstala rtuť jeden stupeň pod bodem mrazu.

V pátek po ránu až -14

V úterý už se ke slovu dostane chladné severovýchodní proudění, které srazí ranní teploty na 2 až -2 stupně, odpoledne pak naměříme už jen 2 až 6 stupňů. Převládat bude oblačná až zatažená obloha, odpoledne se začne protrhávat na polojasno.

A teploty půjdou postupně citelně dolů. Ve středu ráno klesnou na -3 až -7, přes den vystoupí na -1 až 3 nad nulou. Čtvrtek přinese ranní teploty v rozmezí -5 až -9, v horských oblastech až -12 stupňů, přes den pak jen -3 až 1 stupeň.

Páteční ráno bude ještě mrazivější, rtuť klesne na -6 až -10, ojediněle až -14 stupňů. Přes nulu se pak nevyšplhá ani přes den, zůstane mezi -5 až -1 stupněm.

O víkendu už bude oblačno až polojasno a na horách by se mohlo objevit slabé sněžení. Ranní teploty klesající k -8 až -12 stupňům a odpolední nepřekračující -6 až -2 stupně ale znamenají dobré podmínky pro umělé zasněžování.

Opatrná předpověď na další týden přitom naznačuje i přírodní sněhové srážky, sněhu by tak měli mít lyžaři dost na celý leden.