Předtím se jen v roce 2004 a 2009 na Albertově uskutečnily větší akce, které připomněly 15. a 20. výročí revoluce. A v roce 2006 byla umístěna na děkanátu přírodovědecké fakulty na Albertově pamětní deska s heslem „Kdo, když ne my, kdy, když ne teď“.

Při desetiletém výročí revoluce v roce 1999 se žádná velká pieta na Albertově neodehrála. Pět desítek mladých křesťanů odtud vyrazilo po trase pochodu z roku 1989, svíčky ale zapálili až na Národní třídě.

Právě tam se u pamětní desky v podloubí každoročně odehrávaly hlavní vzpomínkové akce a demonstrace. Lidé se také scházeli na Václavském náměstí.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Shromáždění na podporu Miloše Zemana. Záběry ze 17. listopadu. Zdroj: Novinky.cz

Davy lidí přišly poprvé loni

Až loni po letech dorazily na Albertov tisíce lidí. Ti ale přišli zejména protestovat proti Miloši Zemanovi.

Ten u příležitosti 25. výročí revoluce odhalil za přítomnosti dalších hlav států V4 a Německa novou desku věnovanou „památce všech statečných občanů naší země, kteří se nebáli projevit svůj názor a bojovali za svobodu a demokracii“.

Studenti nemohli k pamětní desce

Letos prezident na Albertově vystoupil po boku představitelů extremistického Bloku proti islámu, jehož předseda Martin Konvička byl kvůli svým příspěvkům na Facebooku obviněn z podněcování nenávisti. [celá zpráva]

Video

Náhradní 17. listopad na Albertově. Zdroj: Novinky

Studenty, kteří chtěli na místě zapálit svíčky, policie k pamětní desce vůbec nepustila. [celá zpráva]

V reakci na události z letošního 17. listopadu navrhuje nyní klub TOP 09 a Starostů, aby bylo spojení státních svátků a konkrétních míst ošetřeno zákonem, aby si pamětní místo nezamluvila na celý den jedna skupina lidí a ostatní tam památku nemohli uctít. [celá zpráva]