„Nemohu se ale přesně vyjádřit, protože nevím, o jaký typ lymfomu jde. Některé jsou velmi dobře léčitelné, jiné naopak,“ řekl.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Jedná se o zhoubné bujení mízních uzlin, při kterém je napadena lymfatická tkáň, složená z lymfocytů. Ty se nacházejí v periferní krvi a v kostní dřeni a shlukují se v lymfatických uzlinách na krku, v podpaží, tříslech, hrudníku a v břiše. Ke shlukování dochází také v játrech a ve slezině.

Nemocný, který je postižený Hodgkinovou nemocí, má zvětšené nejprve uzliny jedné skupiny, např. na krku nebo v třísle, a potom se onemocnění pozvolna šíří do dalších skupin a v konečném důsledku je postižen celý lymfatický systém.

Stejnou chorobu měl Grossmann i Bartoška

Na rakovinu lymfatických uzlin zemřel v roce 1971 herec Jiří Grossmann. Tehdy ještě nebyla tato choroba léčitelná. Stejné onemocnění před časem překonal Jiří Bartoška.

Včasné rozpoznání Non-Hodgkinova lymfomu ale zvyšuje naděje na uzdravení. Způsob léčby se odvíjí podle výsledků vyšetření, rozsahu nemoci a také věku pacienta. Většinou jde o kombinovanou chemoterapii anebo cílenou terapii ve formě monoklonální protilátky.

Klinika, na níž se Gott léčí, je podle svých webových stránek orientována na hematologickou problematiku a zejména na hematoonkologii. Je jednou ze sedmi center intenzivní hematologické péče v České republice.

Při klinice byl vybudován národní registr nemocných s lymfomy a působí zde národní registr provedených transplantací krvetvorných buněk.

Gott byl minulou neděli hospitalizován v IKEM. Po vyloučení kardiálních příčin tam musel v úterý podstoupit operaci břicha. Kvůli zdravotním problémům zrušil některé naplánované koncerty.