Tehdejší radní za TOP 09 podali trestní oznámení na Jaroslava Turka, šéfa někdejší firmy Haguess, která stála u zrodu opencard. Oznámení mířilo i proti některým členům rady a zastupitelstva, kteří projekt v minulosti schvalovali. Údajně se dopustili zvýhodňování firmy Haguess, projekt nastavili jako neprůhledný a předražený.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Z textu usnesení vyplývá, že se podezření týkalo trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování pravidel pro hospodářský styk. Policie ale v září oznámení zhodnotila jako nedůvodné a případ odložila.

Odsouzení úředníci

Kvůli kauze byli pravomocně odsouzeni dva magistrátní úředníci. Před soudem stojí někdejší radní, kteří ovšem u zrodu projektu nefigurovali. [celá zpráva]

Vyjádření bývalého primátora Prahy Bohuslava Svobody k obvinění

Bývalí radní obvinění v souvislosti s opencard

FOTO: Novinky

Kriminální policie v minulosti prověřovala ohledně opencard mimo jiné oznámení někdejší zastupitelky Jany Ryšlinkové.

Několik trestních řízení dosud kriminalisté neukončili, vyplývá z podkladů, které má ČTK k dispozici. Podle Pirátů i neziskových organizací tak zatím praví viníci zůstávají nepotrestáni.

Město chce náhradu škod

Magistrát se v posledních týdnech potýká s problémy při vydávání nových karet opencard. Podle vedení města by projekt měl v budoucnu nahradit modernější systém. Lidé by si kupon mohli nahrát třeba do telefonu nebo na čipovou kartu. K dispozici by ale zůstaly i klasické papírové kupony.

Červenou kartičku opencard, která slouží především jako tramvajenka, vlastní zhruba 1,2 miliónu cestujících. Vedení města projekt opakovaně označilo za nevýhodný a předražený.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nedávno uvedla, že se město bude domáhat škod, které mu kvůli projektu vznikly. O jakou sumu půjde, nikdo nevyčíslil. [celá zpráva]