Hlavní obsah
Opencard Foto: Jan Handrejch, Právo

Krnáčová: Praha by se měla domáhat odškodnění za opencard

Praha by se měla domáhat náhrady škod, které jí vznikly v souvislosti s projektem Opencard, řekla ve čtvrtek primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Radě bude navrhovat, aby z kauzy vyvodila občanskoprávní kroky.

Opencard Foto: Jan Handrejch, Právo
Krnáčová: Praha by se měla domáhat odškodnění za opencard

„Pokud zde existuje sebemenší šance, že by vůči iniciátorům tohoto ztrátového projektu mohla být vyvozena odpovědnost, je naší povinností udělat pro to maximum,” uvedla Krnáčová.

Magistrát se podle ní musí domáhat škod včas, než dojde k promlčení. „Je nutné, aby advokáti prověřili okolnosti vzniku projektu Opencard a navrhli možné právní kroky,” řekla. Výsledky bude mít rada k dispozici v listopadu.

Zastupitelský klub pražských pirátů minulý týden vyzval radní, aby podali žalobu na bývalého primátora Pavla Béma (ODS), jeho radu a také na někdejší firmu Haguess.

Rada by se podle nich měla domáhat škody 240 miliónů korun, u které hrozí promlčení. Piráti kvůli tomu podali tři trestní oznámení.

„Předražený projekt”

Takzvaná karta Pražana, která slouží především jako tramvajenka, stála Prahu zhruba 1,75 miliardy korun. Vedení města ji opakovaně označilo za nevýhodný a předražený projekt.

Jaká vznikla Praze celkově škoda, není jasné. Kvůli kauze byli pravomocně odsouzeni dva magistrátní úředníci. Před soudem stojí také deset někdejších radních, kteří ovšem u zrodu projektu nefigurovali. Podle pirátů i neziskových organizací tak zatím praví viníci zůstávají nepotrestáni.

Červenou elektronickou kartu opencard využívá zhruba 1,2 miliónu lidí. Magistrát se v posledních týdnech potýká s problémy při vydávání nových karet. Podle vedení města by projekt opencard měl v budoucnu nahradit modernější systém. O co přesně půjde ale zatím nikdo neuvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků