Mluvčí BIS Jan Šubert nechtěl zprávu komentovat. „Na Langův odchod nejsou vyvíjeny žádné vnější tlaky. Ta věc je výhradně jeho osobní rozhodnutí,” řekl.

Zatím není jasné, kam po odchodu z BIS zamíří. Podle Respektu by mohl přejít do Bruselu, limitovala by ho ale jeho špatná angličtina.

Osmapadesátiletý Lang do zpravodajských služeb vstoupil v roce 1990. Od roku 1996 byl náměstkem služby a v roce 2003 se stal jejím ředitelem. Do hodnosti generála ho v roce 2007 jmenoval tehdejší prezident Václav Klaus.

Server připomíná, že Langovo působení v čele BIS je spojeno s mnoha přehmaty a kontroverzemi. Na jednu stranu získala tajná služba personální stabilitu, na druhou stranu umožnil rozdělení služby na několik skupin soupeřících mezi sebou o moc a objevily se i některé přehmaty.

Maléry kontrarozvědky

Jedním z nejznámějších je například únik nahrávek lobbisty Romana Janouška a bývalého pražského primátora Pavla Béma. Lang z něj obvinil bývalého důstojníka BIS Jana Petržílka, jeho vina se ale dosud neprokázala.

BIS byla v poslední době také kritizována za stíhání některých svých zaměstnanců za údajné zneužité pohonných hmot ze služebních aut. Většinu obviněných soud následně osvobodil, jeden z nich podezření neunesl a spáchal mezitím sebevraždu.

BIS působí na území České republiky a jejím úkolem je získávat informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale také o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku.