Kvůli úternímu zásahu policistů jste uvedl, že by se měla svolat bezpečnostní rada státu, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to ale odmítá, protože nejsou informace např. z tajných služeb, že dochází k ohrožení zájmů státu. Proč jste o tom mluvil?

Podle informací, které se objevily v médiích, byli zadrženi vysocí policisté, mezi nimi i náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování olomoucké krajské policie. (V kauze už byli obviněni čtyři lidé, ve vazbě skončili náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec, šéf tamního odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj a olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. Čtvrtý obviněný - olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD je stíhán na svobodě, pozn. red.) To je dost vážná záležitost a vyslovil jsem názor, že by se kvůli tomu mohlo svolat předsednictvo bezpečnostní rady státu.

ČTĚTE TAKÉ:
Tři obvinění v kauze olomoucké korupce jsou ve vazbě
Byl jsem ve špatný čas na nesprávném místě, tvrdí obviněný hejtman Rozbořil
Advokát obviněného hejtmana Rozbořila: Byla to jen debata v hospodě u piva
Policie obvinila hejtmana Rozbořila
Hejtman Rozbořil chtěl podle ÚOOZ zastavit vyšetřování a nabízel úplatek
Policisty v olomoucké kauze zajímá hokej i aquapark
Langer netuší, kam mířil policejní zásah
Policisté Langra po výslechu propustili, z jeho bytu vynesli pytle a krabice

Když se předsednictvo BRS svolávalo kvůli tomu, že nějaká soukromá firma chtěla proti ministru vnitra podnikat nějaké akce (v kauze České pošty), tak bychom mohli i v tomto případě.

Obvinění v kauze korupce v Olomouci. Zleva podnikatel Ivan Kyselý, náměstek krajského ředitele Karel Kadlec a hejtman Jiří Rozbořil.

Obvinění v kauze údajné korupce v Olomouci. Zleva podnikatel Ivan Kyselý, náměstek krajského ředitele Karel Kadlec a hejtman Jiří Rozbořil.

FOTO: koláž Novinky.cz s Právo a ČTK

Je potřeba vědět, co se tady děje. Ve vládě jsme žádnou informaci o tom nedostali a nelze mít jen zprávy z médií. Měli bychom dostat informace o tom, kdo a co v té kauze hraje roli.

Jde ale o živou kauzu, policie ji šetří a moc informací dostat ani nemůžete.

Kolem České pošty také šlo o živou kauzu a probíhalo vyšetřování. Navíc v porovnání s tím, co se stalo nyní, je to myslím zanedbatelná kauza. Vypadá to, že úplně selhal GIBS, a možná je to na odvolání jeho šéfa.

Proč si to myslíte?

GIBS je tady od toho, aby kontroloval policii, celní správu a obecně bezpečnostní složky. Pokud tady dochází k zatýkání a zadržování vysoce postavených policistů, tak to měl v prvé řadě řešit GIBS. Je neobvyklé, aby nějaký jiný policejní útvar odhaloval korupční jednání policie.

To není kritika Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (jeho detektivové zátah provedli – pozn. red.). Objevily se informace, že GIBS v minulosti policisty odrazoval od jejich činnosti, dokonce si myslím, že na Olomoucku došlo ke zrušení pobočky GIBS z popudu lidí, kteří byli zadrženi.

Takže by Bílek měl podle vás rezignovat?

Pokud se ukáže, že pochybil a věci neřešil, tak určitě ano.