Na osmnáct měsíců do vězení muže v roce 1986 poslal vojenský soud v Prešově kvůli tomu, že odmítal nastoupit službu v ozbrojených silách. Po změně režimu byl v roce 2011 rehabilitován a následně se přihlásil o odškodné za nezákonné vězení.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Soudy mu nejprve přiznaly více jak čtvrt miliónu korun, které mu ministerstvo spravedlnosti také vyplatilo. Nejvyšší soud pak ale nařídil, aby všechny peníze zase vrátil, přičemž vycházel z interpretace staršího rozhodnutí ÚS.

Nedůstojná hra

V případu šlo o to, že nárok na přiměřené odškodné plyne z Evropské úmluvy, která ale v době věznění nebyla pro stát závazná.

„Ani zákonodárce, a tím méně pak soudy, jistě nemohou odškodnit všechna příkoří, která vznikla v době nesvobody. Je lépe, když za později uznanou výkladovou chybu ÚS ve prospěch obětí komunistického režimu zaplatí prostředky státního rozpočtu, než aby měly tyto oběti pocit, že s nimi i státní orgány demokratického režimu hrají nedůstojnou hru na zklamanou naději,“ prohlásila Šimáčková.