K této dobré radě jí přidaly povinnost zaplatit 150 tisíc korun na nákladech řízení. Po zásahu ÚS se budou muset soudy případem znovu zabývat.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček v nálezu v úterý upozornil, že obecné soudy ani nezjistily, jak to vlastně bylo se zimní údržbou v inkriminované ulici. Spokojily se pouze s konstatováním, že počasí bylo stabilní, žena místo dobře znala, a když viděla, že je silnice namrzlá, neměla přes ni přecházet.

„Žalobkyně mohla pejska vyvenčit před domem a vrátit se zpět. Podle názoru soudu se žalobkyně převážnou měrou podílí na tom, že došlo k jejímu úrazu tím, že dostatečně neodhadla situaci,“ vzkázaly ženě obecné soudy poté, co NS zrušil verdikt přiznávající ženě odškodné. Žena se z komplikovaných zlomenin léčila rok.

Město zbytečně navýšilo náklady řízení

„V době, kdy k úrazu stěžovatelky došlo, byla silnice zledovatělá a bez jakékoliv údržby, když chemický posyp ulice byl proveden až několik hodin po úrazu stěžovatelky,“ upozornil soudce Šimíček, podle kterého si verdikty soudů protiřečí při hodnocení, zda a kdy měla být silnice chemicky ošetřena. Sporné je také to, do jaké míry nese žena spoluodpovědnost za vlastní úraz. „Obecné soudy budou muset kauzu došetřit a rozpory, na které jsme je upozornili, odstranit,“ dodal Šimíček.

ÚS také zkritizoval město, že se před soudem nechalo zastupovat externí právní kanceláří, přitom spor by měl zvládnout i městský právník. Náklady na zastupování pak byly totiž mnohem vyšší.

Podle současné judikatury musí chodci v zimě svůj pohyb přizpůsobit počasí a brát v potaz stav chodníků. Pokud se jim přesto stane úraz, na odškodné mají právo jen tehdy, pokud město zanedbalo údržbu, následkem čehož chodec nemohl problém se schůdností předpokládat a adekvátně na něj reagovat.