Lze předpokládat, že Zeman bude během schůzky Babiše přesvědčovat, aby ze státní kasy přidal více peněz na investiční akce. Babiš však říká, že chce výdaje státu omezovat.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Setkání by mělo začít kolem desáté hodiny dopoledne, politici se v Lánech zdrží přes oběd.

Je nepsaným pravidlem, že zákon o státním rozpočtu, pokud je schválen, prezident nevetuje, přestože ústavněprávní možnost k tomu má, nicméně hrozilo by rozpočtové provizorium. Zeman se však se svým volnějším přístupem k nepsaným ústavním pravidlům netají. K neschválení rozpočtu došlo v ČR v roce 1998, když byl premiérem právě Zeman.

Státní rozpočet projednala vláda na konci června, podle předběžných parametrů bude příští rok deficit činit 70 miliard korun. Ministerstva nyní požadují celkem zhruba o 57 miliard korun víc než loni. Podle návrhu ministerstva financí by ale výdaje měly příští rok klesnout polovině úřadů, řada ministrů ovšem s návrhy výdajů nesouhlasí. O konečné podobě pro jednotlivé kapitoly a ministerstva se zpravidla jedná v průběhu léta. Vláda pak musí rozpočet schválit a předložit Poslanecké sněmovně do konce září.