„Vybrali jsme dvacet chorobopisů z celkem 70 tipů, které nám poslal tým ministerstva vnitra. Ten teď pracoval v Jordánsku a my jsme s ním na dálku spolupracovali,“ řekl v pátek Právu ředitel nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD).

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Syrské děti vybral tým ve spolupráci s kanceláří Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v jordánském Ammánu.

„Prošli jsme, co jsme mohli. Z toho, co jsme viděli, jsme vybrali dvacet dětí. Pět z Ukrajiny, patnáct ze Sýrie. Teď náš výběr prověří bezpečnostní složky,“ doplnil ředitel.

Dětské oddělení motolské nemocnice v Praze

Dětské oddělení motolské nemocnice v Praze

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Pokud výběr schválí, motolští lékaři za pacienty do Jordánska přiletí koncem srpna. „Potřebujeme znát jejich stav, abychom je dopravili do Česka v pořádku,“ dodal Ludvík. Motolská nemocnice by tak syrské a ukrajinské děti mohla přijmout asi na podzim.

Věk do 15 let

Dětem je do patnácti let, jejich diagnózy však ředitel prozradit nechtěl. „Upřednostňujeme kardiologické a kardiochirurgické diagnózy,“ uvedl.

Syrské děti přijedou do Česka se svými rodinami. Celkem by se mělo jednat asi o 70 lidí. V České republice dostanou nabídku azylu.

Ředitel FN Motol Miloslav Ludvík

Ředitel FN Motol Miloslav Ludvík

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Na začátku týdne Právo informovalo, že první tipy na dětské pacienty ze Sýrie, které české straně zaslal Úřad vysokého komisaře OSN, Motol odmítl. [celá zpráva]

Ludvík to vysvětlil tím, že děti trpěly nevyléčitelnými nemocemi, jejichž léčba by nikdy neskončila. Nemocnice upřednostňuje ty zahraniční pacienty, kteří se mohou uzdravit.