Do budoucna by podle šéfa ANO penze neměly růst v procentech. „Na předsednictvu vlády jsme se domluvili, že budeme jednat o jiné formě růstu penzí než zase takovou novelou zákona,“ sdělil vicepremiér.

Dodal, že se s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem a ministryní Marksovou dohodli na tom, že návrh by měl být projednáván v rámci celého rozpočtu.

„Samozřejmě bych důchodcům rád přidal i víc, ale jde o to, že máme nějaký deficit a představy, že důchodcům navýšíme jiným způsobem, řekl Babiš s tím, že představy má, ale zatím je nechce specifikovat.

„Hledáme řešení. Pokud by rozpočet dopadl lépe než plánovaný deficit, mohli bychom to řešit už v rámci roku 2015,“ uvedl ministr financí. Návrhem by se měla ještě příští týden po jednání vlády zabývat koaliční rada.

Marksová: Navýšení o 100 korun je málo

Ze současného zákona vyplývá, že penze se navyšují o inflaci a třetinu růstu průměrné mzdy. „Pokud dodržíme valorizaci jenom podle toho schématu, jak je v zákoně, tak to vypadá, že průměrné navýšení by bylo ani ne 100 korun na jeden důchod, což je směšně málo,“ uvedla ministryně.

Navrhovala, aby důchodci dostali v průměru o 205 korun za měsíc více. „Toto navýšení už podle nás senioři pocítí. Celková suma je sice velká, ale ne neúnosná,“ řekla Marksová.

Pokud by důchody rostly podle zákona, výdaje na zvýšení by příští rok podle ministerstva činily asi 3,5 miliardy korun. Kdyby se přidávalo víc, tedy o 1,8 procenta, bylo by to asi 6,9 miliardy korun.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve avizoval, že růst penzí o 200 korun bude pro soc. dem. rozpočtovou prioritou.