„Jsem se koukal na vašeho guru 2. září 2011, jak říkal: 'Tady není žádná korupce'. Potom chtěli po mně milión euro za to veto na ty biopaliva. Tehdá. Na to jste asi už zapomněli,“ řekl vicepremiér, který se v roce 2011 začínal v politice angažovat.

Podle Kalouska se musí toto oznámení prošetřit. „Buď se ukáže, že lhal pan místopředseda vlády tak, jako že lže často, anebo že nelhal a k tomu trestnému činu opravdu došlo, a pak musí být jasně řečeno, kdo ho spáchal,“ prohlásil.

Na otázku Miroslavy Němcové (ODS), zda vše oznámil trestním orgánům, vicepremiér reagoval: „Byl jsem u notáře, vyšetřovala to policie. Bylo to z okolí vašeho oblíbence, vašeho guru, prvního, nebudu ho jmenovat. Myslím, že všichni víme, kdo tady byl největší škůdce od listopadu.“

Dej milión, nebude veto?

Jak dodal, o nabídce, aby zaplatil milión eur za to, že Klaus nebude vetovat zákon týkající se biopaliv, mluvil veřejně již v listopadu 2011 v ČT. Bez dalších podrobností s odůvodněním, že nemá přímý důkaz, jmenoval i Václava Petra, který po něm úplatek prý žádal.

Petr, spolumajitel sportovního klubu Erpet, který se s Klausem znal z tenisu, tehdy Babišovo nařčení odmítl s tím, že Babiš využívá informací o jeho známosti s prezidentem „ke konstrukcím a účelovým výrokům, které mají za úkol prezidenta poškodit“.

Protikorupční policie v březnu 2012 případ odložila. „Na základě prověřování jsme v uplynulých dnech došli k závěru, že ve věci nejde o podezření ze spáchání trestného činu," uvedl tehdy mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Klaus zákon vetoval, Sněmovna ho pak přehlasovala.